Klasyk na co dzień

Strona o youngtimerach z lat 80. i 90., którymi można jeździć na co dzień

Testy, recenzje

Test. BMW E36 316i (M43) Coupe 1994. Sportowa odmiana „trójki” w podstawowej wersji

Jeśli opowiadamy o BMW E36 w wersji coupe to większość pewnie wyobraża sobie szybkie modele z silnikami R6 pod maską. Były też jednak słabsze wersje, przygotowane dla tych, którzy chcieliby mieć dwudrzwiowe auto, ale nie koniecznie mocne i drogie na co dzień w utrzymaniu. Dla takich właśnie osób powstała wersja 316i, która stała się całkiem popularna.

Przód niemal taki sam jak w wersji sedan. Przezroczyste kierunkowskazy są najpewniej wymienione
Wersja coupe to tak naprawdę dwudrzwiowy sedan
Wizualnie tył coupe nie różni się za bardzo od sedana.

Jak wygląda?

BMW serii 3 dokładnie opisywaliśmy już w dwóch testach na naszej stronie, skupimy się więc na różnicach pomiędzy wersją sedan i coupe. Co ciekawe, długość obu tych wersji jest taka sama i wynosi 4433 mm. Nie ma też różnicy w rozstawie osi (2700 mm). Coupe jest za to nieznacznie szersze (12 mm) i niższe (niecałe 30 mm) od sedana. Bagażnik ma bardzo podobne wymiary i nieco mniejszą pojemność (405 vs 435 l) wynikająco z mniejszej głębokości. Coupe ma nieco lepszy współczynnik oporu powietrza, który wynosi Cx=0,29, zamiast 0,3 lub 0,31 jak w sedanie.

Testowany egzemplarz wyposażony był w sportowe siedzenia z przodu – są świetne
Przyejmna tapicerka to jeden z największych plusów wnętrza E36. Boczki, jak to boczki w starszych BMW – lubią się odklejać.

Wnętrze „trójki” coupe jest dość spore jak na ten segment pojazdów i wcale nie dużo mniejsze niż w sedanie. Wiadomo, nieco węziej jest z tyłu i ciężko upchnąć tu pięć dorosłych osób, ale jest to możliwe. Przestrzeń na nogi porównywalna z sedanem, na głowę – nieznacznie mniej. W testowanym egzemplarzu zamontowane były sportowe siedzenia (Sportsitze), które też mogą wpływać na ilość miejsca w drugim rzędzie.

Deska jak w sedanie. Taką kierownicę BMW stosowało krótko po wprowadzeniu poduszek powietrznych. Najczęściej auta z nią spotyka się z lat 1993-95.
Wersje 316 miały zazwyczaj nieco skromniejsze wyposażenie, np. bez klimatyzacji, która w połowie lat 90. była jeszcze rarytasem

Wyposażenie BMW serii 3 było coraz bogatsze w miarę upływu lat, a to oznacza, że egzemplarze z początku produkcji mogą być niemal zupełnymi „golasami”, natomiast te z końca produkcji mają już spory pakiet wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa i komfortu. Do zdjęć dysponowaliśmy rocznikiem 1994 wyposażonym w poduszkę powietrzną kierowcy (charakterystyczna kierownica z pierwszej połowy lat 90. z mało widocznym logo BMW), ABS, elektryczne szyby, lusterka oraz wspomniane sportowe siedzenia.

Zegary BMW E36 to majstersztyk jeśli chodzi o czytelność. Czasem natomiast zawodzi ich działanie

Jak jeździ?

Można spotkać się z opiniami, że podstawowa wersja benzynowa to nieporozumienie i że ten silnik jest za słaby do „trójki coupe”. Naszym zdaniem nawet 100 KM w BMW daje radę, zwłaszcza że są to całkiem żwawe konie. Maksymalny moment obrotowy 150 Nm silnik osiąga przy 3900 obr./minutę. Rzeczywiście przyspieszenie od 0 do 100 km/h jest takie sobie, zwłaszcza w porównaniu z innymi autami klasy średniej i kompaktowej w wersjach o podobnej mocy (np. Audi A3 1.6 rozpędza się w 11 s. do setki). Braki w starcie do setki auto nadrabia całkiem niezłą elastycznością, dzięki czemu nieźle sprawdza się w trasie. Obciążenie auta dodatkowymi osobami wpływa wyraźnie negatywnie na dynamikę jazdy. Jak na tę moc silnika wysoka prędkość maksymalna – prawie 200 km/h.

Silnik 1.6 nie zajmuje sporo miejsca. Auto w tej wersji świetnie się prowadzi.
Moc102 KM
Maksymalny moment obrotowy150 Nm/3900 obr./min.
Przyspieszenie 0-100 km/h12,7 s.
Prędkość maksymalna195 km/h
Elastyczność 60-100 km/h na IV biegu11,4 s.
Elastyczność 80-120 km/h na V biegu16,3 s.

Główną zaletą wersji 316i jest niskie spalanie, także w ruchu mieszanym i miejskim, gdzie można zejść odpowiednio w okolice 7 i 9 l/100 km. Przy delikatnej jeździe na trasie można osiągnąć rezultat poniżej 6/100 km. To całkiem korzystne wyniki jak na starszą konstrukcję, nowsze auta o zbliżonej mocy silnika wcale nie są oszczędniejsze.

Średnie spalanie7,4 l/100 km
Spalanie w trasie 90 km/h5,9 l/100 km
Spalanie w trasie 120 km/h7,3 l/100 km
Spalanie w mieście9,4 l/100 km

Lekka wersja 316i (1190 kg) jest bardzo dobrze wyważona, przez co prowadzi się zgrabniej i lżej od wersji z silnikami sześciocylindrowymi. Po prostu przód auta nie jest tak mocno obciążony, a rozkład mas korzystniejszy. Szczególnie jazda po szybkich łukach i ciasnych zakrętach daje przyjemność, zwłaszcza, że układ kierowniczy jest precyzyjny i reaguje szybko – zwłaszcza jak na lata 90. Hamulce typowe dla wersji czterocylindrowych BMW: z przodu tarcze, z tyłu bębny, dają radę przy mniejszej masie auta. Zawieszenie zapewnia dobry balans między dynamiką prowadzenia a komfortem z nieco większym naciskiem na to pierwsze.

Trwałość

Auto cierpi na te same bolączki, co wersja sedan. Najpoważniejsze problemy dotyczą korozji, przede wszystkim progów, okolic miejsc na podnośnik, tylnych nadkoli, klapy bagażnika, mocowania amortyzatorów. Poprawione silniki M43 nie generują specjalnych kosztów i wytrzymują nawet ponad 400 tys. km (zdjęciowy egzemplarz ma ok. 370 tys. km przebiegu). Trzeba zwrócić uwagę na wycieki oleju. Po latach napraw może wymagać układ kierowniczy. Więcej uwagi trzeba poświęcić zawieszeniu, które nie jest bardzo wytrzymałe. Typowe awarie środka to zanikające piksele, problemy z podświetleniem deski rozdzielczej, nietrwała tapicerka boczków. Trudno walczyć z szumami drzwi przy wyższych prędkościach.

Bezramkowe szyby są świetne, ale mogą hałasować przy większych prędkościach.

Sytuacja rynkowa

Wersja coupe jest rzadziej spotykana od sedanów i generalnie bardziej poszukiwana. Duży wzrost cen w ostatnich latach dotyczył przede wszystkim wersji sześciocylindrowych oraz 318iS. Model z silnikiem 316i osiąga wyraźnie niższe ceny. Dużo 316i ma wymieniony silnik na mocniejszy, obniżone zawieszenie i zostało poddanych nie zawsze udanemu tuningowi. Norma w tych egzemplarzach to długa lista rzeczy do zrobienia i korozja, raczej nie warto się nimi interesować. Najtańsze egzemplarze w stanie oryginalnym kosztują aktualnie ok. 15 tys. zł, najdroższe w okolicach 25 tys. zł. Niska jakość oferty rynkowej. O cenie powinien decydować przede wszystkim stan blacharski.

Podsumowanie

Bardzo sympatyczny klasyk na daily do miasta i w trasę. Małe spalanie, tanie łatwo dostępne części, wysoka trwałość oznaczają niskie koszty utrzymania. Jednocześnie auto jest bardzo pakowne jak na coupe i można nim wybrać się nawet w cztery osoby na urlop. Dobry materiał inwestycyjny, choć duży wzrost wartości ma już za sobą. Przypuszczalnie nadal będzie drożeć. Podstawowy problem to znalezienie ładnego egzemplarza.

W naszej punktacji BMW E36 Coupe mimo najsłabszej wersji silnikowej punktuje wysoko za użyteczność za co dzień.

Prezentowany egzemplarz jest na sprzedaż – napisz do nas (klasyk@klasyknacodzien.eu lub 605-561-858) aby otrzymać kontakt do właściela

KategoriaMax.BMW 316i
Stylistyka zewnątrz109
Stylistyka środek108
Jakość materiałów środek107
Fotele1010
Obsługa107
Klimat w środku108
Ergonomia, widoczność107
Prowadzenie, zakręty109
Hamowanie108
Układ kierowniczy (precyzja)109
Komfort106
Dźwięk silnika105
Dynamika105
Radość z jazdy108
Spalanie108
Koszty utrzymania109
Unikatowość104
Prognoza cenowa106
Łącznie180133
SuperWebTricks Loading...