Klasyk na co dzień

Strona o youngtimerach z lat 80. i 90., którymi można jeździć na co dzień

Poradnik

Usterki i serwis klasyków na przykładzie 40 ostatnich naszych aut

Postanowiliśmy przyjrzeć się, co naprawialiśmy w ostatnich naszych 40 klasykach i youngtimerach sprowadzonych z zagranicy. Jakie usterki występowały często, a z jakimi w ogóle się nie spotkaliśmy. W wielu przypadkach możemy mówić raczej o wymianie części eksploatacyjnych, które w starszych autach po 20-30 latach mają prawo się zużyć. Do zestawienia wzięliśmy auta z lat 1986-2002.

Tego nie naprawialiśmy/wymienialiśmy

Uszczelka pod głowicą

Mamy wrażenie, że ta usterka występuje głównie w autach w Polsce. Kupujący bardzo się tego boją. Uszczelkę pod głowicą wymienialiśmy tylko w jednym Mercedesie W114 kupionym w Polsce, ale tu nie bierzemy go pod uwagę.

Amortyzatory

Prawie wszystkie auta miały sprawność amortyzatorów na poziomie 60-80%, a dwa (Mercedes 300 TE oraz BMW 320i) nawet lekko przekraczały tę wartość. Nowe amortyzatory mają sprawność ok. 82%.

Usterki układu hamulcowego (poza wymianą tarcz i klocków)

Właściwie nie spotkaliśmy się poza wymianą czujników ASR/BAS w jednym Mercedesie klasy C.

Poważne awarie silników raczej nas dotychczas omijały

Zdarza się czasami

Układ chłodzenia

W starszych BMW i Mercedesach warto przejrzeć układ chłodzenia. Kilka naszych aut miało z tym problem: pojedyncze BMW E34 oraz Mercedesy W124. W BMW E39 nieszczelna była chłodnica – do wymiany.

Skrzynia biegów

Manuale wymienialiśmy dwukrotnie: w Volvo 940 2.3 oraz w kupionym w Polsce Mercedesie W124 230e, w którym skrzynia chyba nieprzypadkowo rozsypała się po 100 km od zakupu. Z automatami jak dotychczas nie było problemów.

Hamulec ręczny

Poprawialiśmy dwukrotnie w Mercedesach: W124 oraz klasa C.

Zestaw wskaźników

Właściwie każdy Mercedes W124 miał jakiś problem albo z licznikiem kilometrów albo z zegarami – nie są one zbyt trwałe. Poza tym w BMW E36 brakowało podświetlenia licznika, a w BMW E34 zdarzały się martwe piksele i nieczytelny licznik.

Klimatyzacja

Kilka samochodów miało nie nabitą, ale sprawną klimatyzację, ze względu na brak czynnika R12 na rynku. Około 70% aut z klimatyzacją miało sprawną tę część samochodu.

Wydech

Naprawialiśmy w jednym Mercedesie W124 i w Volvo 940, zużycie eksploatacyjne. W BMW E36 brakowało wieszaka wydechu. We wszystkich przypadkach były to tanie naprawy.

Sprzęgło

Wymienialiśmy dwa razy: pierwszy przypadek to część sprzęgła w Maździe MX-5. Ktoś źle zamontował sprzęgło i skrzynia się zblokowała – auto kupiliśmy z tą usterką. Poza tym w żadnym z 40 aut sprzęgło nie wymagało wymiany. Drugi przypadek: wymiana sprzęgła i regeneracja dwumasu w BMW E34 530i. Oba auta zostały jednak kupione z takimi uszkodzeniami.

Usterki wnętrza

Zdarzały się pęknięte lub podniszczone elementy wnętrza, wymagające renowacji. Najczęściej kierownice, gałki dźwigni zmiany biegów, przetarte fotele, odpadające podsufitki i odchodzące boczki drzwiowe. Kłania się głównie BMW E34 i Mercedes W124.

Usterki silników

Sporadyczne. Zdarzyło nam się właściwie tylko w silnikach M50 konstrukcji BMW: brak mocy lub nierówne rozwijanie mocy. W Mercedesie 300TE nieszczelny był jeden przewód paliwowy, jeśli można to zaliczyć do usterek silników. W Nissanie Primera wymiany wymagała pompa oleju. W jednym BMW E36 musieliśmy wymienić pompę wody.

Rozrząd

Znaczna część samochodów, zwłaszcza pochodzących z Niemiec, ma dokumentację wymiany rozrządu i nie trzeba tego robić w Polsce. Ponadto wiele silników BMW i Mercedesów jest napędzanych łańcuchem. Rozrząd wymienialiśmy m.in. w Seacie Leonie.

Zegary, zwłaszcza Mercedesów nie grzeszą trwałością

To zdarzało się często

Wycieki oleju z silnika

Norma w starszych autach. Około 70-80% na to cierpiało. Najczęściej są to wycieki spod pokrywy zaworów, podstawy filtra oleju, czasami z miski olejowej. Odnotowaliśmy także jeden wyciek spod rozrządu (Volvo 940). Nie kupiliśmy żadnego auta z wyczyszczonym silnikiem (i odradzamy takie kupować).

Zawieszenie

Większość starszych aut wymagało niedużych ingerencji w zawieszeniu. Najczęściej były to wahacze lub tuleje wahaczy (głównie z przodu). Wymienialiśmy te elementy w wielu BMW E34, E36, a także w Mercedesach klasy C. Czasami wymiany wymagały łączniki, sworznie, gumy (Audi A8, Honda Accord).

Tarcze i klocki hamulcowe

Często wymagają wymiany w starszych autach, zwłaszcza w tych, które są mało używane.

Opony

Jak wyżej. Właściciele we Francji i Hiszpanii rzadko zmieniają opony, jeśli mało jeżdżą swoimi autami.

Elektryka

Odnotowaliśmy kilkanaście przypadków, głównie nie działające elektryczne lusterka, któraś z szyb nie chce się otworzyć, źle działające przełączniki świateł, świecące się kontrolki poduszek powietrznych.

Wycieki oleju to norma w starszych autach. Nawet dziwimy się, jak któryś nie cieknie.
SuperWebTricks Loading...