Klasyk na co dzień

Strona o youngtimerach z lat 80. i 90., którymi można jeździć na co dzień

Muzea

Muzeum samochodów ciężarowych Tatry w Koprzywnicach

Położone w Czechach, niedaleko polskiej granicy miasto Koprzywnice dysponuje aż trzema muzeami samochodów, czyli mniej więcej tyle, ile w Polsce przypada na jedno województwo w najlepszym przypadku. Oprócz nich znajduje się tu także muzeum powozów. Tym razem odwiedziliśmy nowe muzeum samochodów ciężarowych Tatry.

Znajduje się ono w nowej hali na obrzeżach miasta i nazywane jest Tatra II (muzeum Tatra I znajduje się w socjalistycznym budynku w centrum). Wstęp nie jest tani, bo trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 50 zł/osoba w przeliczeniu na złotówki (2023 r.). Kolekcja została uporządkowana chronologicznie, od najstarszych przedwojennych ciężarówek, przez modele 111, 114/115 i 805 w różnych wersjach. Następnie przechodzi się do popularnych niegdyś u nas Tatr 138 i 148 oraz 815. Warto zwrócić uwagę na Tatrę Betę – małego dostawczaka z lat 1996-99, którego wyprodukowano jedynie 363 sztuk (stoi w dziale z modelami okołowojennymi), jak także na olbrzymi pojazd lotniskowy Ludmila.

Jedną z przestrzeni zaaranżowano na potrzeby monstrualnej Tatry 813 zwanej „Kolos”, zaprojektowanej dla czechosłowackiego MON jako ciągnik artyleryjski, a następnie budowanej w specjalnych wersjach (nie tylko wojskowych) przez kilkanaście lat. Bardzo ciekawe są istniejące tylko w jednym egzemplarzu prototypy Tatry 162 w trzech różnych wersjach. Jak na koniec lat 80. ta ciężarówka wyglądała dość nowocześnie, szkoda że nie weszła do produkcji seryjnej. Pod koniec zwiedzania możemy zobaczyć trzy wyprawowe Tatry (jedna 138 i dwie 815), które były wykorzystywane do podróży na około świata. Monstrualne pojazdy robią duże wrażenie.

Muzeum jest dość interaktywne, można np. nagrać filmik ze sobą w kabinie Tatry 815, posłuchać dżwięku silników różnych modeli Tatry, zakręcić korbą, etc.

Tatra Beta
Pożarnicza Tatra 805
Tatra Ludmila
Tatra 138
Tatra 813 „Kolos”
Prototyp Tatry 162
Wyprawowa Tatra 138
SuperWebTricks Loading...