Poradnik. W jakim kraju kupować klasyki?
Krótki przegląd plusów i minusów zakupów aut w różnych krajach europejskich na podstawie własnych doświadczeń.
Austria i Szwajcaria
Plusy: ciekawy wybór aut, wiele samochodów z małym przebiegiem, dość niezłe ceny, łatwa procedura wyrejestrowania (Austria), sporo aut w pierwszym lakierze.
Minusy: wiele aut skorodowanych (górskie drogi, poważne zimy), brak możliwości weryfikacji przebiegu (Austria).
Francja
Plusy: dobry stan blacharski oraz najczęściej mechaniczny, możliwość weryfikacji przebiegu w bazie danych, łatwe procedury wyrejestrowania auta, dużo aut w oryginalnym stanie, wiele aut producentów francuskich.
Jeśli jesteś zainteresowany autem z Francji – napisz do nas.
Minusy: część aut porysowana (zwłaszcza z południa Francji – te bardziej przypominają stan aut hiszpańskich), wiele aut ponownie lakierowanych. Mniej więcej tak jak w Hiszpanii, tylko w mniejszym wymiarze. Właściciele przymykają oko na mniejsze usterki i o nich nie wspominają.
Hiszpania
Plusy: nawet bardzo korodujące samochody są w dobrym stanie (bardzo suchy klimat), dobry stan mechaniczny spowodowany wymaganiami przeglądów ITV, dużo aut w oryginalnym stanie, różne ciekawe modele, możliwość weryfikacji przebiegu, wiele aut producentów francuskich i hiszpańskich, ale także np. BMW, względnie atrakcyjne ceny.
Jeśli jesteś zainteresowany autem z Hiszpanii – napisz do nas.
Minusy: znakomita większość klasyków jest albo porysowana, albo ma już którąś z kolei warstwę lakieru (albo jedno i drugie). Wielu klientom w Polsce trochę to przeszkadza, gdyż wiele z nich toleruje usterki mechaniczne, ale samochód musi błyszczeć (nawet jak jest za parę tysięcy złotych). W Hiszpanii ludzie myślą na odwrót i nie przejmują się zarysowaniami. Na część tego typu uszkodzeń nie zwraca się uwagi nawet podczas oględzin pojazdu przez miejscowych. Kolejna wada to skomplikowana procedura wyrejestrowania auta, która potrafi trwać nawet 2 miesiące. Do wad tego rynku należą jeszcze koszty transportu – średnio 4 tys. zł za auto. Auta często mają stare opony.
Belgia i Holandia
Plusy: generalnie dobry stan blacharski aut, bardzo dobry stan mechaniczny, wiele starszych aut w pierwszym lakierze z małymi przebiegami, umiarkowanie trudne procedury wyrejestrowania, możliwość weryfikacji przebiegu, prawdomówni właściciele.
Jeśli jesteś zainteresowany autem z Holandii – napisz do nas.
Minusy: dość wysokie ceny bardziej renomowanych klasyków.
Niemcy
Plusy: bardzo dobry stan mechaniczny, duży wybór aut niemieckich producentów, łatwa procedura wyrejestrowania.
Jeśli jesteś zainteresowany autem z Niemiec – napisz do nas.
Minusy: słaby stan blacharski aut bardziej podatnych na korozję; ładne i zadbane auta są z kolei bardzo drogie; trudno o okazję na tym rynku. Brak możliwości weryfikacji przebiegu. Prawdomówni właściciele.
Polska
Plusy: niskie koszty transportu i rejestracji, dość atrakcyjne ceny, możliwość częściowej weryfikacji przebiegu.
Minusy: Polski rynek klasyków cechuje „zerojedynkowość”: najczęściej spotyka się graty nie warte odbudowy lub przeszacowane auta, niekiedy sprowadzone z innych krajów po licznych zabiegach upiększania, w bardzo wysokich cenach. Wiele aut w marnym stanie technicznym oraz skorodowanych, niska prawdomówność właścicieli (rozrzut pomiędzy treścią ogłoszenia a rzeczywistością – każdy z nas to przerabiał).
Szwecja
Plusy: duży wybór aut szwedzkich i amerykańskich, dość atrakcyjne ceny, dobry stan mechaniczny, proste procedury wyrejestrowania auta, niektóre auta w zaskakująco dobrych stanach, możliwość weryfikacji przebiegu.
Jeśli jesteś zainteresowany autem ze Szwecji – napisz do nas.
Minusy: wiele aut skorodowanych, nawet takich, które są dość odporne na korozję. Generalnie auta ze Szwecji możemy podzielić na te w niezłym stanie blacharskim (dodatkowo zabezpieczane lub nie używane zimą) oraz na skorodowane.
Włochy
Plusy: bardzo dobry stan blacharski (pod kątem korozji), wiele ciekawych włoskich modeli.
Minusy: umiarkowany stan techniczny, Włosi lubią przymykać oko na niektóre usterki i nie informować o nich kupujących (trochę jak w Polsce), samochody z południa są albo porysowane albo słabo polakierowane (zob. Hiszpania), bardzo utrudniona procedura wyrejestrowania auta.