Klasyk na co dzień

Strona o youngtimerach z lat 80. i 90., którymi można jeździć na co dzień

Poradnik

Poradnik. W jakim kraju kupować klasyki?

Krótki przegląd plusów i minusów zakupów aut w różnych krajach europejskich na podstawie własnych doświadczeń.

Austria i Szwajcaria

Plusy: ciekawy wybór aut, wiele samochodów z małym przebiegiem, dość niezłe ceny, łatwa procedura wyrejestrowania (Austria), sporo aut w pierwszym lakierze.

Minusy: wiele aut skorodowanych (górskie drogi, poważne zimy), brak możliwości weryfikacji przebiegu (Austria).

Francja

Plusy: dobry stan blacharski oraz najczęściej mechaniczny, możliwość weryfikacji przebiegu w bazie danych, łatwe procedury wyrejestrowania auta, dużo aut w oryginalnym stanie, wiele aut producentów francuskich.

Jeśli jesteś zainteresowany autem z Francji – napisz do nas.

Minusy: część aut porysowana (zwłaszcza z południa Francji – te bardziej przypominają stan aut hiszpańskich), wiele aut ponownie lakierowanych. Mniej więcej tak jak w Hiszpanii, tylko w mniejszym wymiarze. Właściciele przymykają oko na mniejsze usterki i o nich nie wspominają.

Francuskie oraz hiszpańskie auta często wcale nie mają korozji, ale moga być porysowane

Hiszpania

Plusy: nawet bardzo korodujące samochody są w dobrym stanie (bardzo suchy klimat), dobry stan mechaniczny spowodowany wymaganiami przeglądów ITV, dużo aut w oryginalnym stanie, różne ciekawe modele, możliwość weryfikacji przebiegu, wiele aut producentów francuskich i hiszpańskich, ale także np. BMW, względnie atrakcyjne ceny.

Jeśli jesteś zainteresowany autem z Hiszpanii – napisz do nas.

Minusy: znakomita większość klasyków jest albo porysowana, albo ma już którąś z kolei warstwę lakieru (albo jedno i drugie). Wielu klientom w Polsce trochę to przeszkadza, gdyż wiele z nich toleruje usterki mechaniczne, ale samochód musi błyszczeć (nawet jak jest za parę tysięcy złotych). W Hiszpanii ludzie myślą na odwrót i nie przejmują się zarysowaniami. Na część tego typu uszkodzeń nie zwraca się uwagi nawet podczas oględzin pojazdu przez miejscowych. Kolejna wada to skomplikowana procedura wyrejestrowania auta, która potrafi trwać nawet 2 miesiące. Do wad tego rynku należą jeszcze koszty transportu – średnio 4 tys. zł za auto. Auta często mają stare opony.

W niektórych krajach można trafić na wiele ciekawych wersji popularnych samochodów

Belgia i Holandia

Plusy: generalnie dobry stan blacharski aut, bardzo dobry stan mechaniczny, wiele starszych aut w pierwszym lakierze z małymi przebiegami, umiarkowanie trudne procedury wyrejestrowania, możliwość weryfikacji przebiegu, prawdomówni właściciele.

Jeśli jesteś zainteresowany autem z Holandii – napisz do nas.

Minusy: dość wysokie ceny bardziej renomowanych klasyków.

Niemcy

Plusy: bardzo dobry stan mechaniczny, duży wybór aut niemieckich producentów, łatwa procedura wyrejestrowania.

Jeśli jesteś zainteresowany autem z Niemiec – napisz do nas.

Minusy: słaby stan blacharski aut bardziej podatnych na korozję; ładne i zadbane auta są z kolei bardzo drogie; trudno o okazję na tym rynku. Brak możliwości weryfikacji przebiegu. Prawdomówni właściciele.

Korozja najczęściej spotykana jest w autach z Polski, Szwecji, Austrii i Niemiec

Polska

Plusy: niskie koszty transportu i rejestracji, dość atrakcyjne ceny, możliwość częściowej weryfikacji przebiegu.

Minusy: Polski rynek klasyków cechuje „zerojedynkowość”: najczęściej spotyka się graty nie warte odbudowy lub przeszacowane auta, niekiedy sprowadzone z innych krajów po licznych zabiegach upiększania, w bardzo wysokich cenach. Wiele aut w marnym stanie technicznym oraz skorodowanych, niska prawdomówność właścicieli (rozrzut pomiędzy treścią ogłoszenia a rzeczywistością – każdy z nas to przerabiał).

Szwecja

Plusy: duży wybór aut szwedzkich i amerykańskich, dość atrakcyjne ceny, dobry stan mechaniczny, proste procedury wyrejestrowania auta, niektóre auta w zaskakująco dobrych stanach, możliwość weryfikacji przebiegu.

Jeśli jesteś zainteresowany autem ze Szwecji – napisz do nas.

Minusy: wiele aut skorodowanych, nawet takich, które są dość odporne na korozję. Generalnie auta ze Szwecji możemy podzielić na te w niezłym stanie blacharskim (dodatkowo zabezpieczane lub nie używane zimą) oraz na skorodowane.

Włochy

Plusy: bardzo dobry stan blacharski (pod kątem korozji), wiele ciekawych włoskich modeli.

Minusy: umiarkowany stan techniczny, Włosi lubią przymykać oko na niektóre usterki i nie informować o nich kupujących (trochę jak w Polsce), samochody z południa są albo porysowane albo słabo polakierowane (zob. Hiszpania), bardzo utrudniona procedura wyrejestrowania auta.

Kraje południa mają dobry klimat do zachowania w dobrym stanie ponadprzeciętnie korodujących aut
SuperWebTricks Loading...